Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych
Resorty infrastruktury, finansów i pracy we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy i Inspekcją Transportu Drogowego przygotowały wytyczne w zakresie stosowania nowych przepisów dotyczących kierowców w transporcie międzynarodowym.
Celem zmian jest dostosowanie przepisów krajowych do wytycznych Unii Europejskiej. Chodzi o przepisy Pakietu mobilności I. Rozwiązania krajowe mają zrównać sytuację kierowców w transporcie międzynarodowym z innymi polskimi pracownikami pracującymi za granicą, którzy mogą korzystać z ulg przy obliczaniu podstawy składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Wytyczne urzędów wyjaśniają m.in., czy i w jakim zakresie do kierowcy wykonującego przewóz międzynarodowy stosuje się art. 21b ust. 2 ustawy o czasie pracy kierowców oraz art. 775 kodeksu pracy na trasie odbywanej na terytorium Polski. Wskazują, czy możliwy jest w obecnym stanie prawnym zwrot kosztów noclegu lub dojazdu pracownika bądź zleceniobiorcy. Odnoszą się także do ekwiwalentu urlopowego i możliwości jego zaliczenia do wynagrodzenia pracownika stanowiącego podstawę wymiaru składek na ZUS.
Pytania i odpowiedzi dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw w zakresie wynagradzania kierowców realizujących międzynarodowe przewozy drogowe:
Czy i w jakim zakresie wskazane w art. 21b ust. 2 ustawy o czasie pracy kierowców zasady obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta