Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych

21 kwietnia 2022 | Kadry i Płace | rp.pl

Resorty infrastruktury, finansów i pracy we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy i Inspekcją Transportu Drogowego przygotowały wytyczne w zakresie stosowania nowych przepisów dotyczących kierowców w transporcie międzynarodowym.

Celem zmian jest dostosowanie przepisów krajowych do wytycznych Unii Europejskiej. Chodzi o przepisy Pakietu mobilności I. Rozwiązania krajowe mają zrównać sytuację kierowców w transporcie międzynarodowym z innymi polskimi pracownikami pracującymi za granicą, którzy mogą korzystać z ulg przy obliczaniu podstawy składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Wytyczne urzędów wyjaśniają m.in., czy i w jakim zakresie do kierowcy wykonującego przewóz międzynarodowy stosuje się art. 21b ust. 2 ustawy o czasie pracy kierowców oraz art. 775 kodeksu pracy na trasie odbywanej na terytorium Polski. Wskazują, czy możliwy jest w obecnym stanie prawnym zwrot kosztów noclegu lub dojazdu pracownika bądź zleceniobiorcy. Odnoszą się także do ekwiwalentu urlopowego i możliwości jego zaliczenia do wynagrodzenia pracownika stanowiącego podstawę wymiaru składek na ZUS.

Pytania i odpowiedzi dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw w zakresie wynagradzania kierowców realizujących międzynarodowe przewozy drogowe:

Czy i w jakim zakresie wskazane w art. 21b ust. 2 ustawy o czasie pracy kierowców zasady obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12247

Wydanie: 12247

Spis treści

Zamów abonament