Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chiny bez zmian

21 kwietnia 2022 | Opinie | Dominik Mierzejewski
Policja chińska w kombinezonach na ulicach Szanghaju, 15 marca
autor zdjęcia: Hector RETAMAL / AFP
źródło: Rzeczpospolita
Policja chińska w kombinezonach na ulicach Szanghaju, 15 marca
autor zdjęcia: materiały prasowe
źródło: Rzeczpospolita

Sceny z objętego wciąż lockdownem Szanghaju negatywnie wpływają na legitymację władzy w Pekinie – przekonuje ekspert ds. azjatyckich.

W kontekście zbliżającego się XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, odbywającego się raz na pięć lat, największego wydarzenia politycznego w Chinach, trzeba spojrzeć wewnątrz tego kraju i tam szukać odpowiedzi na pytania o reakcję Państwa Środka na obecną sytuację międzynarodową. A ta jest pokłosiem sytuacji wewnętrznej i mechanizmów władzy, które nie podlegają zmianom. Dwie kwestie są kluczowe: dyskusja wewnętrzna wokół koncepcji „pokoju i rozwoju” oraz testowanie wariantu samowystarczalności gospodarczej w dobie pandemii.

Z początku pasywni

Kiedy Deng Xiaoping doszedł do władzy pod koniec lat 70., zredefiniował poprzednią wizję świata autorstwa Mao Zedonga. Ów widział świat w kategoriach „wojny i rewolucji”. Tymczasem Deng patrzył na świat w ramach „pokoju i rozwoju”. To przekonanie umożliwiło otwarcie Chin na świat i rozwój w warunkach pokojowych. Chiny jako aktor politycznie pasywny korzystały z globalizacji. Rozwój, który udało się przeprowadzić, trzeba przyznać, jest imponujący.

Ale nic nie trwa wiecznie. Atak Rosji na Ukrainę i uprzednie potwierdzenie strategicznych stosunków z Rosją komunikatem z 4 lutego 2022 r. oraz skomplikowane stosunki ze Stanami Zjednoczonymi sprawiają, że w dyskusjach wewnątrzpartyjnych istotnym tematem będzie redefinicja paradygmatu Deng Xiaopinga. Debata w Komunistycznej Partii Chin toczy się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12247

Wydanie: 12247

Spis treści

Zamów abonament