Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksperci: W biznesie czekanie to najgorszy sposób na przetrwanie

21 kwietnia 2022 | Ekonomia i rynek | Jeremi Jędrzejkowski
Uczestnicy debaty rozmawiali o ryzykach i szansach, jakie związane są z najważniejszymi wydarzeniami, jakie wpływają na gospodarkę i jej otoczenie w ostatnim czasie – czyli o konsekwencjach pandemii i wojny w Ukrainie dla działalności biznesu w Polsce
autor zdjęcia: rp.pl (7)
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy debaty rozmawiali o ryzykach i szansach, jakie związane są z najważniejszymi wydarzeniami, jakie wpływają na gospodarkę i jej otoczenie w ostatnim czasie – czyli o konsekwencjach pandemii i wojny w Ukrainie dla działalności biznesu w Polsce

W sytuacjach kryzysowych firmy powinny być „zwinne” – czyli umieć szybko reagować na istotne zmiany w otoczeniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych przedsiębiorstw, dla których wyzwaniem są ceny surowców i ich dostępność.

Jakie szanse dla biznesu przyniosła rzeczywistość pandemiczna? Jak na te nowe możliwości wpłynęła wojna w Ukrainie? Czy firmy powinny czekać z planami biznesowymi, aż sytuacja nieco się uspokoi? Gdzie powinny szukać wzrostu, a jakich obszarów unikać? W jaki sposób, szukając wzrostu, unikać ryzyk? Czy możliwy będzie jeszcze rozwój firm na zasadach sprzed pandemii?

To niektóre zagadnienia, o jakich rozmawiali eksperci podczas debaty „Gospodarka trzeciego roku pandemii. Gdzie biznes ma szukać szans na rozwój?”, zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą” w cyklu Barometr Polskiego Biznesu.

Firmy powinny myśleć strategicznie

Dr hab. Piotr Płoszajski, emerytowany profesor SGH, zauważył, że przedsiębiorcy sami potrafią znaleźć okazje do rozwoju i z nich korzystać. – Biznes jest zróżnicowany, wielosektorowy. Obserwujemy przez ostatnie dwa lata, że niektóre sektory gospodarki wręcz kwitną – powiedział.

– Dużo pracuję choćby z sektorem IT, który rozwija się jak nigdy dotąd. Na możliwość rozwoju nie czekają media. Świetnie rozwinęły się media informacyjne. Niestety, to smutna konstatacja, ale wojny i różne zakłócenia jednym pomagają, innym szkodzą – mówił Piotr Płoszajski. – Natomiast nie wiem, czy moglibyśmy radzić czekanie biznesowi, któremu się do tej pory nie udawało z powodów zasadniczych. Czekanie jest chyba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12247

Wydanie: 12247

Spis treści

Zamów abonament