Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieło musi mieć indywidualny charakter

21 kwietnia 2022 | Kadry i Płace | Agata Mierzwa

Jeżeli dla zlecającego pracę liczy się jej ilość i zaangażowanie wykonawcy przekładające się na wymaganą staranność, mamy do czynienia ze świadczeniem usługi, a nie dziełem.

Mimo że orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące właściwej kwalifikacji prawnej umów w zakresie ich skutków na gruncie ubezpieczeń społecznych jest już bardzo obszerne, życie gospodarcze dostarcza kolejnych przykładów, które zmuszają SN do ponownego pochylenia się nad tą kwestią. Warto te orzeczenia śledzić, ponieważ zawierają cenne wskazówki dotyczące prawidłowego formułowania umów i ich następczej kwalifikacji na potrzeby ubezpieczenia. To zaś pozwoli firmom uniknąć w przyszłości sporów z ZUS.

Usługa oklejania

W jednym z niedawnych orzeczeń SN zajmował się kwestią sporządzania próbników tkanin według wzornika dostarczonego wykonawcy przez spółkę (wyrok z 6 maja 2021 r., III USKP 41/21). Zadanie polegało na oklejeniu konkretnej liczby próbek tkanin naklejką z numerem, przy czym strony umowy określiły z góry przyszły rezultat – liczbę sztuk...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12247

Wydanie: 12247

Spis treści

Zamów abonament