Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosyjska inwazja przyspiesza ucieczkę w zieloną energetykę

21 kwietnia 2022 | Ekonomia i rynek | Danuta Walewska
W Europie, gdzie zanotowaliśmy od ubiegłego roku 450-proc. wzrost cen gazu, nagle produkcja „zielonych” nośników energii stała się tak ekonomiczna, jak nigdy wcześniej
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
W Europie, gdzie zanotowaliśmy od ubiegłego roku 450-proc. wzrost cen gazu, nagle produkcja „zielonych” nośników energii stała się tak ekonomiczna, jak nigdy wcześniej

Agresja Rosji na Ukrainę uświadomiła kilkudziesięciu krajom, że nie można opierać gospodarki energetycznej na jednym źródle, w dodatku pochodzącym z jednego kraju. Powolna dotychczas transformacja energetyczna nabiera tempa.

Po ataku na Ukrainę świat nie tylko gorączkowo szuka alternatywnych źródeł dostaw ropy i gazu. Jednocześnie coraz szybszego tempa nabiera transformacja energetyczna.

W dodatku to właśnie ropa i gaz oraz uzależnienie krajów Zachodu od importu tych nośników energii z Rosji pozwalają Władimirowi Putinowi na finansowanie wojny w Ukrainie. Korzyści z rezygnacji z paliw kopalnych będą więc podwójne. Skończy się to uzależnienie i zyska środowisko, a w dalszej perspektywie także budżet państw, które w takiej transformacji zechcą uczestniczyć.

Koszty będą spadały

Dania właśnie poinformowała, że do roku 2030 zamierza całkowicie odejść od ropy i gazu i czterokrotnie zwiększy produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Wprawdzie chwilowo Duńczycy planują zwiększenie wydobycia gazu, ale robią to tylko dlatego, by zapewnić jego dostawy krajom, które dotychczas były uzależnione od dostaw z Rosji.

– Gospodarstwa domowe w Danii dostaną odpowiednie subsydia, aby komfortowo móc przestawić się na zieloną energię. Kiedy staniemy się bardziej „zieloni”, osłabimy Putina – mówiła w ostatni wtorek, 19 kwietnia, premier Danii Mette Frederiksen.

Niemcy planowali uniezależnienie się od paliw kopalnych dziesięć lat później. Po wybuchu wojny i rezygnacji z korzystania z Nord Stream 2 te plany przyspieszyły do 2035 roku. Połowa domów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12247

Wydanie: 12247

Spis treści

Zamów abonament