Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie innowacje jak magnes

21 kwietnia 2022 | Pierwsza strona | Michał Duszczyk

Szeroki strumień pieniędzy płynie do start-upów nad Wisłą. Nie powstrzymała go nawet wojna w Ukrainie, choć część ekspertów obawiała się odpływu inwestorów.

W I kwartale br. młode, innowacyjne spółki w naszym kraju pozyskały niemal 1,2 mld zł finansowania. To o 150 proc. więcej niż rok wcześniej i najlepsze otwarcie roku w historii rodzimego rynku venture capital.

Eksperci jednak wciąż nie wiedzą, jak rosyjska inwazja ostatecznie wpłynie na finansowanie innowacji. – Istnieje wiele realnych scenariuszy. Pozytywne zakładają relokację ukraińskich start-upów i zasilenie bazy programistów. Z kolei negatywne mogą objawić się ograniczeniem dopływu zagranicznego kapitału – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Na razie, wbrew obawom, wojna nie zraża zagranicznych biznesmenów. Inwestycje polskich i międzynarodowych funduszy VC stanowią prawie połowę transakcji na rodzimym rynku, gdy jeszcze rok temu – jedną piątą. – Polska pozostaje największym rynkiem inwestycji funduszy private equity i venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreśla Marek Dietl, prezes GPW.

Wydanie: 12247

Wydanie: 12247

Spis treści

Zamów abonament