Składka zdrowotna nie opróżni kieszeni przedsiębiorcy
Zmiana przepisów rozwiązuje problem zaliczania do podstawy składki różnic remanentowych czy wartości sprzedanego środka trwałego firmy. Nie trzeba do niej wliczać też większości przychodów wolnych od PIT.
13 kwietnia 2022 r. weszła w życie istotna zmiana ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1285 ze zm.). Nowelizacja jest odpowiedzią Ministerstwa Finansów na trzy poważne problemy dotyczące obliczania wysokości składki zdrowotnej przez przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej i podatkiem liniowym.
Przypomnijmy, że dla przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej lub w formie podatku liniowego podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest dochód z działalności gospodarczej. Przedsiębiorców tych obowiązuje roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Jednocześnie składkę na to ubezpieczenie muszą obliczać co miesiąc od miesięcznej podstawy wymiaru. Składka na ubezpieczenie zdrowotne, w zależności od formy opodatkowania, wynosi:
∑ 9 proc. podstawy wymiaru (dochodu z działalności gospodarczej) – w przypadku opodatkowana według skali podatkowej,
∑ 4,9 proc. podstawy wymiaru (dochodu z działalności gospodarczej) – dla działalności opodatkowanej podatkiem liniowym.
Jednocześnie wprowadzono obowiązek opłacania minimalnej składki zdrowotnej – miesięczna jej wysokość nie może być niższa niż kwota ustalona jako 9 proc. minimalnego wynagrodzenia na pierwszy dzień roku składkowego.
Przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta