Nowe technologie coraz odważniej wkraczają do rolnictwa
Wśród celów Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ) w rolnictwie jest m.in. wspieranie bioróżnorodności. To bardzo ważny obszar, do którego odnosi się jedna z dwóch głównych strategii EZŁ w rolnictwie (druga to „od pola do stołu”).
Obecnie, w obliczu wojny w Ukrainie, na czoło wyzwań związanych z rolnictwem wysuwa się zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Jednak należy mieć nadzieję, że gdy sytuacja będzie się uspokajać, temat ochrony bioróżnorodności w UE wróci do głównego nurtu działań.
Innowacje na polach
W realizacji tej idei z pewnością pomocne będą nowoczesne rozwiązania. W jaki sposób innowacje mogą wspierać i promować bioróżnorodność?
– Zmiany zachodzące we wspólnej polityce rolnej określiły kierunek rozwoju europejskiego rolnictwa. Zmierza on w stronę rolnictwa zrównoważonego, czyli de facto takiego, z jakim mamy do czynienia w Polsce. Wzmocnieniu uległo postawienie na bioróżnorodność. To słuszne podejście, gdyż nastawienie rolnictwa na maksymalizację zysku doprowadziło do monokultury. To oznacza stopniową degradację gleby i konieczność stosowania coraz większych dawek nawozów i środków ochrony roślin – mówi „Rzeczpospolitej” Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. – Można tego uniknąć dzięki umiejętnemu stosowaniu na szeroką skalę bioróżnorodności. Z pewnością nowoczesna wiedza i innowacje będą w tym pomocne – dodaje.
Eksperci Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) w komentarzu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta