Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potencjał wodoru dla gospodarek nakręca wyścig technologiczny

28 kwietnia 2022 | Ekonomia i rynek | Jeremi Jędrzejkowski
W trakcie debaty mowa była o możliwościach wykorzystania wodoru w różnych sektorach gospodarki
autor zdjęcia: Irek Dorożański
źródło: Rzeczpospolita
W trakcie debaty mowa była o możliwościach wykorzystania wodoru w różnych sektorach gospodarki

Unia Europejska w planie transformacji energetycznej szczególne miejsce przeznaczyła dla wodoru. Ma on być paliwem przyszłości. Duże nadzieje są także wiązane z możliwościami magazynowania energii z użyciem tego gazu.

Wodór znalazł się w centrum uwagi ekspertów, uczestników debaty „Wodór – paliwo przyszłości”. Mowa była o takich zagadnieniach, jak technologie i gospodarka wodorowa. Specjalności i branże, które mogą wykorzystywać wodór. Porozumienie na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce oraz doliny wodorowe. Local content – ambicje i realia. Projekt 3W (woda-wodór-węgiel) – czyli inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, uważa, że możliwe jest wykorzystanie wodoru „praktycznie w każdym obszarze gospodarczym”.

Wiele możliwości

– Mamy na uwadze wodór nie tylko jako paliwo przyszłości, gdzie kojarzy się z transportem. To także energetyka, ciepłownictwo i przemysł, który będzie największym jego odbiorcą w wielu technologiach. Zarówno w sektorze chemicznym, rafineryjnym, jak i stalowym, metalurgicznym, przy produkcji nawozów azotowych. Możliwych zastosowań jest bardzo wiele. Wodór daje szansę na osiągnięcie neutralności klimatycznej w kontekście obniżenia emisyjności gospodarki i zwiększenia konkurencyjności, zarówno poszczególnych podmiotów gospodarczych, jak i globalnie gospodarki polskiej czy gospodarek europejskich – wymieniał Ireneusz Zyska.

Jak powiedział, ministerstwu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12253

Wydanie: 12253

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament