Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

30 lat szczególnych relacji

28 kwietnia 2022 | Opinia | Zurab Beridze
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Walka o wolność zawsze jednoczyła nasze narody – pisze ambasador Gruzji.

W czwartek, 28 kwietnia, przypada 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Gruzją i Rzecząpospolitą Polską. Należy jednak zauważyć, że stosunki między naszymi krajami liczą ponad sto lat.

Demokratyczna Republika Gruzji ogłosiła niepodległość 26 maja 1918 r., niepodległość ta wkrótce została uznana za de facto przez Rzeczpospolitą Polską, a następnie w styczniu 1921 roku za de iure. Od 1919 r. przedstawicielem dyplomatycznym Gruzji w Warszawie był Giorgi Sidamon-Eristavi. Z kolei 31 marca 1920 r. do stolicy Gruzji przybyła Misja Specjalna RP na Kaukaz Południowy pod przewodnictwem ministra pełnomocnego Tytusa Filipowicza, który nazajutrz złożył listy uwierzytelniające szefowi dyplomacji. W czasie wojny polsko-bolszewickiej misja gruzińska i personel dyplomatyczny zostały ewakuowane do Poznania, a działalność polskiej misji dyplomatycznej w 1921 r. zakończyła bolszewicka okupacja Kaukazu Południowego. 9 kwietnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12253

Wydanie: 12253

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament