W polskich sądach musi się wiele zmienić
Wymiar sprawiedliwości potrzebuje wsparcia. Ale czy właśnie takiej reformy?
Główny problem sądów to dziś wielkie zaległości. I nic nie wskazuje, że znikną. Sejm próbuje zmieniać przepisy o Izbie Dyscyplinarnej. Poprzez spłaszczenie struktury sądownictwa chcemy uzyskać efekt w postaci uwolnienia przeszło 2 tys. stanowisk sędziowskich – mówi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z SP.
Jak to działa?
To ma być wzmocnienie sądów. Po zmianach sędziowie mają w mniejszym stopniu zajmować się biurokracją. Jesteśmy przekonani, że już tylko ta jedna zmiana istotnie i pozytywnie przełoży się na sposób funkcjonowania polskiego sądownictwa – ocenia minister Zbigniew Ziobro, dodając, że niezależnie od rodzaju zmian wprowadzana struktura sprowadza się do tego, że w 350 miejscowościach w Polsce będą funkcjonować sądy: 20 regionalnych i 350 okręgowych. – Nie likwidujemy żadnego sądu rejonowego. Żaden sąd, który dzisiaj działa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta