Fiskus naciąga przepisy, żeby rozszerzyć ograniczenie
Przy wyliczaniu limitu z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, a także nadwyżki ponad ten limit nie należy uwzględniać przychodów i kosztów ze źródeł, z których dochód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest od niego wolny.
W lipcu 2021 r. do fiskusa wpłynął wniosek o interpretację przepisów o CIT. Spółka wyjaśniła, że prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (na podstawie tzw. zezwoleń strefowych. W związku przeprowadzonymi inwestycjami jest uprawniona do korzystania ze zwolnienia z CIT, którego limit jest ustalony w oparciu o poniesione nakłady. Spółka tłumaczyła też, że nie wyklucza pozyskania w przyszłości decyzji o wsparciu z ustawy o wspieraniu nowych inwestycji.
Z wniosku wynikało, że firma uzyskuje dochody zarówno opodatkowane jak i zwolnione. A jej wątpliwości miały związek z tym, że w działalności może ponosić koszty z art. 15e ust. 1 pkt 1–3 ustawy o CIT i koszty finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust 12 tej ustawy.
Dlatego zapytała czy ograniczenia przewidziane w tym przepisach w zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów nie mają zastosowania do tych z działalności zwolnionej z opodatkowania.
Sama byłą przekonana, że ograniczenia te mają zastosowanie jedynie do kosztów działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych, a nie do kosztów działalności strefowej zwolnionej z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT.
Fiskus z tym stanowiskiem się nie zgodził. W jego ocenie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta