Wytworzenie środka trwałego przez przedsiębiorstwo
Analizując tematykę wytworzenia środka trwałego przez przedsiębiorstwo, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić i przybliżyć jego praktyczną definicję.
Zgodnie z art. 22a ustawy o PIT, za środek trwały możemy uznać: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o PIT.
Wartość początkowa
Częstą praktyką jest, że do przedsiębiorstw (spółki prawa handlowego, indywidualne działalności gospodarcze) rozpoczynających swoją działalność gospodarczą, właściciele lub wspólnicy zamierzają wnieść np. nieruchomość, samochód czy specjalistyczne maszyny. Pozyskanie środka trwałego może nastąpić poprzez jego nabycie ze środków własnych lub sfinansowanych np. kredytem, jednakże również można dokonać wytworzenia środka trwałego, we własnym zakresie. W przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie wówczas za wartość początkową przyjąć należy koszty takiego wytworzenia środka trwałego. Do tych z kolei zaliczamy:
∑ wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych,
∑ koszty wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi oraz
∑ inne koszty które dają się zaliczyć do wartości, które można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta