Łukaszowcy wrócą do Polski
Za zwrot dzieł sztuki związanych z polską kulturą często płaci państwo.
Na finiszu jest sprawa zwrotu do Polski obrazów z kolekcji artystów związanych z Bractwem św. Łukasza oraz czterech makat Mieczysława Szymańskiego. Wyjechały one z Polski tuż przed wybuchem wojny na wystawę w Nowym Jorku. Za oceanem utknęły na 80 lat, aż 60 lat Polska starała się o ich zwrot z jezuickiego Le Moyne College w Syracuse.
Wszystko wskazuje na to, że w trakcie wizyty na tej amerykańskiej uczelni wicepremier Piotr Gliński będzie uczestniczył w podpisaniu porozumienia z władzami szkoły. Dzieła sztuki trafią do powstającego Muzeum Historii Polski.
Z naszych informacji wynika, że muzeum zapłaci za obrazy i makaty około pół miliona złotych (dokładna kwota utrzymywana jest w tajemnicy). To rekompensata kosztów ich przechowania.
W 2016 r. wicepremier Gliński oferował szkole 75 tys. dolarów jako zwrot za konserwację obiektów. Władze uczelni nie zgodziły się, oszacowały wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta