Brakuje wizji na zabezpieczenie informacji niejawnych
Brak przepisów, które na gruncie postępowania cywilnego dopełniałyby ochrony informacji niejawnych w postępowaniach toczących się przed sądami powszechnymi, jest milczeniem ustawodawcy.
Aktualna rzeczywistość związana z wojną toczącą się za wschodnią granicą naszego kraju skłania do wielu refleksji. Przy okazji niejako prowokuje też do stawiania pytań dotyczących najbliższej przyszłości w kontekście praw obywateli, bezpieczeństwa oraz funkcjonowania instytucji państwowych, w tym wymiaru sprawiedliwości.
Z zapowiedzi przedstawicieli rządów wielu państw europejskich, w tym rządu RP, wynika jednoznacznie, że w najbliższym czasie w wielu gospodarkach planowane jest znaczące zwiększenie nakładów finansowych na obronność i zintensyfikowanie działalności w wielu obszarach związanych z szeroko pojętą wojskowością. Zakładać należy, że skutkować to będzie zwiększeniem zamówień publicznych i wzrostem działalności kontraktowej dla przedsiębiorców z takich branż gospodarczych, jak m.in. zaopatrzenie i uzbrojenie wojskowe, projektowanie i budownictwo wojskowe, inwestycje komunikacyjno-drogowe czy usługi teleinformatyczne (IT). Zakładać należy także i to, że działalność ta będzie przebiegać w kooperacji międzynarodowej.
Przedsiębiorcy, tajemnice i roszczenia
Realizacja przedsięwzięć z „elementem wojskowym” z natury rzeczy wiąże się z koniecznością udostępnienia podmiotom biorącym w nich udział informacji niejawnych o różnych klauzulach tajności, po uprzednim – rzecz jasna – uzyskaniu przez te podmioty stosownego poświadczenia/świadectwa bezpieczeństwa. Dodać warto,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta