Co oznacza zastąpienie pandemii stanem zagrożenia epidemicznego
Powoływanie się na dzień dzisiejszy przez zamawiających i wykonawców na okoliczność wystąpienia Covid-19 jako na sytuację nie do przewidzenia wydaje się niewystarczającym uzasadnieniem dla dokonania zmiany umowy w zamówieniach publicznych.
Według doniesień medialnych prawdopodobne jest, że rząd niebawem zastąpi obowiązujący w kraju stan pandemii stanem zagrożenia epidemicznego. W tych okolicznościach powstaje pytanie, jakie skutki ta zmiana wywoła m.in. dla podmiotów publicznych, w tym organów administracji publicznej.
Definicja obu stanów
Oba pojęcia zostały zdefiniowane w ustawie z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (DzU z 2021 r. poz. 2069) w art. 2 pkt 22 oraz 23 tej ustawy. Stan epidemii oznacza sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Za stan zagrożenia epidemicznego uważa się natomiast sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych. Stan zagrożenia epidemicznego wprowadza się zatem w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii i ma na celu podejmowanie czynności prewencyjnych, podczas gdy stan epidemii zakłada ponadto minimalizację skutków istniejącej pandemii. Występowaniu stanu epidemii towarzyszy zarazem zjawisko biologiczne, natomiast stan zagrożenia epidemicznego stanowi wyłącznie kategorię normatywną, z perspektywą, że zjawisko biologiczne może jeszcze wystąpić.
Zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta