Waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy
Nierównomierny rozkład ryzyka kontaktowego pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, w tym np. przerzucenie na wykonawców całości ryzyka zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia, może skutkować brakiem ofert lub ich zawyżoną wyceną.
Panująca w ostatnich miesiącach sytuacja gospodarcza, w tym wysoka inflacja, skutkowe wzrosty kosztów zakup paliw, energii czy niektórych materiałów budowlanych, spowodowały, że na nowo na rynku zamówień publicznych rozgorzała dyskusja na temat tego, jak poprawnie skonstruować klauzulę waloryzacyjną wprowadzaną do umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Zgodnie z art. 439 ust. 1 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2021 poz. 1129) umowa, której przedmiotem są roboty budowlane lub usługi, zawarta na okres dłuższy niż 12 miesięcy, powinna zawierać postanowienia dotyczące zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, w przypadku zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia.
W umowach, które mają za przedmiot dostawy lub w umowach, które co prawda mają za przedmiot roboty budowlane lub usługi, ale są zawierane na okres krótszy niż 12 miesięcy, wprowadzenie klauzuli określającej zasady waloryzacji wynagrodzenia ma charakter fakultatywny.
Jak pokazuje jednak doświadczenie ostatnich miesięcy, wprowadzenie takiego postanowienia do umów zawieranych na krótszy czas czy odnoszących się do niektórych dostaw, z uwagi na częstotliwość i intensywność występujących na rynku zmian cen materiałów lub kosztów związanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta