Biurokracja zbytnio angażuje biznes i hamuje jego rozwój
Kluczowym wyzwaniem dla innowacyjnych firm w Polsce jest stabilność prawa. A raczej jej brak. Problem dotyczy tak kwestii administracyjnych, jak i podatkowych. Pokonanie tej bariery może uwolnić potencjał start-upów.
Otoczenie prawne i podatkowe polskich firm w ostatnim czasie mocno się zmieniło, a symbolem tych zmian stał się tzw. Polski Ład. I właściwie owa zmienność jest jedyną stałą tego systemu. A to nie jest dobre. Szybko zmieniające się i niejasne regulacje nad Wisłą to największy hamulec rozwoju dla 11 proc. młodych, innowacyjnych spółek. Na formalności związane z prowadzeniem działalności narzeka co dziesiąty przedsiębiorca – wynika z danych Startup Poland.
Zdecydowana większość tego typu podmiotów widzi barierę w nadmiernej biurokracji – zwraca na nią aż 69 proc. start-upów odczuwających bariery regulacyjne. Zdaniem ekspertów takie wyniki nie dziwią, gdyż wedle niektórych wyliczeń koszty biurokracji ponoszone przez firmy w Polsce sięgają każdego roku nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.
Innowacyjność ofiarą paragrafów
Kwestie barier związanych z przepisami i biurokracją w naszym kraju to wyzwanie, z którego świetnie zdają sobie sprawę zarówno rodzimi, jak i zagraniczni innowatorzy. Sergiusz Lebedyn, twórca start-upu Delivery Couple, który rozwija w naszym kraju projekt robokurierów dostarczających przesyłki, wskazuje na wiele atutów Polski jako potencjalnego hubu innowacji w regionie. Jego zdaniem mamy jednak też pewien mankament....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta