Wsparcie w budowie energetycznego zamku
Eksperci i politycy łamią głowy, jak zastąpić dostawy surowców z Rosji na rynek polski i europejski. Tymczasem dostępne jest ekologiczne narzędzie, które przy niskich kosztach może pomóc zintegrować więcej czystych i tanich OZE. Przypomina o tym raport firmy Enel X i ośrodka analitycznego Polityka Insight.
„Wojna w Ukrainie i konieczność uniezależnienia się od rosyjskiego węgla, ropy i gazu przyspieszą transformację energetyczną UE i Polski. Konieczne są działania, które zabezpieczą funkcjonowanie systemu energetycznego i umożliwią przyspieszenie jego dekarbonizacji w dłuższym okresie” – piszą autorzy raportu „Jak DSR może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i przyspieszyć transformację”. Jego publikacja planowana jest na przełom maja i czerwca.
Polski system energetyczny znalazł się w trudnym momencie. Już od lat eksperci przestrzegali, że zapotrzebowanie i zużycie energii rośnie, a energetyka – oparta na konwencjonalnych źródłach energii – wcześniej czy później nie nadąży za tymi potrzebami. Jedną z barier rozwoju źródeł odnawialnych jest brak elastyczności systemu elektroenergetycznego, która ogranicza zdolności do ich przyłączenia. W raporcie przytoczono analizę resortu klimatu i środowiska z ub.r., według której do końca dekady w systemie zabraknąć może nawet aż 10 GW mocy dyspozycyjnych.
Zanim pojawią się tanie magazyny energii i produkcja wodoru z nadwyżek OZE ruszy na dużą skalę, potrzebne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta