Jak innowacje mogą wspierać zrównoważone rolnictwo
Biologiczne środki ochrony roślin mogą pomóc w spełnieniu wymogów Europejskiego Zielonego Ładu.
W dążeniu do zrównoważonej gospodarki Unia Europejska przyjęła szereg celów i dokumentów, które wyznaczają drogi ich osiągnięcia. Główny plan został zawarty w Europejskim Zielonym Ładzie (EZŁ). Zakłada on m.in. dojście przez Wspólnotę do neutralności klimatycznej do 2050 r.
Z kolei działania dotyczące rolnictwa ujęte zostały w dwóch strategiach: „od pola do stołu” oraz „bioróżnorodności”. Wsparciem przy ich wdrażaniu mają innowacje i cyfryzacja pozwalająca na rozwijanie rolnictwa precyzyjnego, a także nowoczesne metody ochrony roślin.
Niewykluczone, że w obliczu wojny w Ukrainie i tego, że dziś na pierwszy plan wysuwa się konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, realizacja niektórych ambitnych założeń EZŁ, także w obszarze rolnictwa, zostanie opóźniona lub zmodyfikowana.
„Ogromne zmiany”
Dotąd wśród celów dla rolnictwa była redukcja o 50 proc. zużycia chemicznych pestycydów w ciągu dziesięciu lat i ograniczenie ryzyka związanego z ich użyciem. 10 proc. gruntów ornych miało stosować elementy krajobrazu charakteryzujące się wysoką różnorodnością. Strategie mówią też o rozwoju rolnictwa ekologicznego, które do 2030 r. ma w Unii obejmować co najmniej 25 proc. gruntów rolnych.
Przypomnijmy, że według planu strategicznego opracowanego przez resort...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta