Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezradność wobec rzezi

18 maja 2022 | Kultura | Ewa Izabela Nowak
Zdjęcie młodego Louisa-Ferdinanda Destouches’a, Céline’a (1894–1961)
autor zdjęcia: kolekcja François Gibault
źródło: Rzeczpospolita
Zdjęcie młodego Louisa-Ferdinanda Destouches’a, Céline’a (1894–1961)

„Wojna”, odnaleziona po latach powieść kontrowersyjnego giganta literatury Céline’a, wpisuje się w dzisiejszą aurę brutalnej inwazji na Ukrainę.

W lipcu 2021 roku po prawie 80 latach odnaleziono rękopisy Céline’a uważane za zaginione od 1944 roku. Przez jednych uważany za geniusza, przez innych odrzucany z powodu kolaboracji w czasie wojny z nazistami, Louis-Ferdinand Destouches – gdyż tak w rzeczywistości nazywał się Céline – obok Joyca i Faulknera zaliczany jest do tych, którzy stworzyli podwaliny nowoczesnej literatury. Ekscentryczny, ironiczny i szyderczy styl na pograniczu satyry i czarnego humoru, brutalny język naszpikowany wulgaryzmami, pragnienie oddania rzeczywistości bez upiększania.

Frontowe historie

Z zawodu był lekarzem, początkowo pisał do szuflady. Jego debiut literacki w 1932 roku okazał się wielkim sukcesem. Za „Podróż do kresu nocy” o mały włos nie otrzymał Goncourta, skończyło się na mniej prestiżowej nagrodzie Renaudot. Dwa lata później opublikował „Śmierć na kredyt”. Obydwie powieści uważane są za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12269

Wydanie: 12269

Spis treści
Zamów abonament