Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego można zawiesić
W postępowaniu podatkowym nie można pomijać zagadnienia, czy na tle okoliczności danej sprawy podatkowej wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe nie miało pozorowanego charakteru.
Jak wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny, podstawową przesłanką zawieszenia biegu terminu przedawnienia jest wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, które to przestępstwo lub wykroczenie musi wiązać się z niewykonaniem zobowiązania, którego dotyczy termin przedawnienia.
Dla weryfikacji istnienia tej przesłanki niezbędnym jest dokonanie ustaleń co do faktu wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe oraz zakresu przedmiotowego i podmiotowego tego postępowania i w tym celu należy dopuszczać dowody potwierdzające te okoliczności w zakresie postępowania karnoskarbowego. Dowody te powinny znajdować się w aktach postępowania podatkowego, co umożliwiałoby dokonanie kontroli sądowej co do faktu wszczęcia postępowania w sprawie przestępstwa skarbowego.
Brak tych dowodów w aktach sprawy wskazuje na niewyjaśnienie okoliczności faktycznych w zakresie biegu terminu przedawnienia (wyrok NSA z 27 stycznia 2022 r., sygn. I FSK 2326/21). Przy czym tzw. instrumentalne wszczęcie postępowania karnego lub karnego skarbowego nie wywołuje skutku zwieszenia biegu terminu przedawnienia na podstawie art. 70 § 6 pkt 1 ordynacji podatkowej.
Tylko formalnie
Instrumentalne wszczęcie postępowania karnego lub karnego skarbowego ma miejsce wtedy, gdy postępowanie to nie służy realizowaniu celów postępowania karnego skarbowego i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta