Korekty cen transferowych wciąż sprawiają wiele trudności
Dostosowanie bazy kosztowej usług świadczonych między podmiotami powiązanymi do kosztów rzeczywistych stanowi korektę cen transferowych.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji wydanej 7 kwietnia 2022 r. (0111-KDIB1-1.4010.29.2022.2.MF).
Wniosek o interpretację złożyła spółka działająca jako centrum usług wspólnych, której zakres usług obejmuje szeroko rozumianą obsługę teleinformatyczną podmiotów powiązanych. Wynagrodzenie za świadczone usługi wyznaczane jest zgodnie z metodą marży transakcyjnej netto, dzięki czemu powinna pokrywać koszty bezpośrednie i uzasadnioną część kosztów pośrednich poniesionych w związku ze świadczeniem usług oraz zapewnić możliwość osiągnięcia rentowności na poziomie rynkowym. Podstawą kalkulacji wynagrodzenia za daną usługę jest planowana baza kosztowa na dany rok, względem której, po zakończeniu roku, wnioskodawca dokonuje korekt „in plus” oraz „in minus”, w związku z ustaleniem rzeczywistej bazy kosztowej właściwej dla świadczonych usług. W opisie stanu faktycznego wnioskodawca potwierdził, że w ramach transakcji ustalone zostały warunki, które ustaliłyby ze sobą podmioty niepowiązane, co zostało potwierdzone analizą cen transferowych.
Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy dokonywane przez niego korekty wynagrodzenia „in plus” i „in minus”, polegające na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta