Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaką przyszłość ukształtuje rower?

06 czerwca 2022 | Życie Regionów | Michał Płociński
Uczestnicy dyskusji podkreślali, że rowerowa przyszłość leży w naszym wspólnym interesie
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy dyskusji podkreślali, że rowerowa przyszłość leży w naszym wspólnym interesie

Czy rower – bezemisyjny, coraz bardziej popularny środek transportu, to w Polsce wciąż jedynie sposób rekreacji? A może odpowiedź na szereg problemów: od korków ulicznych, poprzez rosnące ceny benzyny, po walkę ze smogiem i z hałasem.

Na pytanie o to, w jaki sposób rosnąca rola rowerów w codziennym życiu może wpłynąć na przyszłość, starali się odpowiedzieć w trakcie naszej debaty Wojciech Kacperski, socjolog miasta, Łukasz Kłos, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Jan Mencwel, aktywista miejski i współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, oraz Waldemar Sadowski, autor bloga „Rowerowe sygnały” i aktywista rowerowy.

Zdaniem Jana Mencwela liczący sobie 150 lat rower jest wynalazkiem genialnym i gdyby powstał dzisiaj, stworzony przez Elona Muska, uznalibyśmy go za idealne rozwiązanie wielu współczesnych problemów. Jako środek transportu rower stanowi rozwiązanie problemu smogu oraz hałasu, może też zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, eliminując te z udziałem samochodów. Jest również odpowiedzią na zakorkowane ulice oraz brak czasu na aktywność fizyczną w społeczeństwie. Jednak, mimo że coraz więcej osób decyduje się na to, by z samochodu przesiąść się na rower, wciąż nie mamy do czynienia z rewolucją rowerową. Dlaczego?

Jednym z powodów bez wątpienia jest przywiązanie Polaków do transportu samochodowego, o czym wspomniał Wojciech Kacperski. Zauważył również, że sceptyczne podejście ludzi do transportu rowerowego wynika czasem z utożsamiania go z lewicowymi ruchami politycznymi.

Potrzebne racjonalne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12285

Wydanie: 12285

Spis treści

Reklama

Opinie

Zamów abonament