Odmowa zabezpieczenia nie przesądza wszystkiego
Opinia odmowna nie ma charakteru przesądzającego i w przypadku wszczęcia postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania może zakończyć się ono dla strony rozstrzygnięciem pozytywnym.
Wprowadzenie do polskiego prawa podatkowego rozwiązań przeciwko unikaniu opodatkowania wywołało niepokój wśród podatników i stale generuje wątpliwości oraz spory z fiskusem. I nie chodzi tylko o to, że fiskus kwestionuje konkretne rozwiązania i przedsięwzięcia podatników, zarzucając im nadużywanie prawa podatkowego w zwykłych postępowaniach. Urzędnicy chętnie zasłaniają się klauzulami o unikaniu opodatkowania odmawiając interpretacji indywidualnej, a nawet kosztownej dla podatników opinii zabezpieczającej. A coraz częściej rację przyznają im sądy administracyjne. Przykładem może być wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 stycznia 2022 r. (II FSK 1261/21; prawomocny).
Cele działań restrukturyzacyjnych
Sprawa dotyczyła spółki, która wystąpiła o opinię zabezpieczającą w kontekście strategii reorganizacyjnej związanej ze sprzedażą udziałów. Była przekonana, że do planowanych działań restrukturyzacyjnych nie może mieć zastosowania klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania z art. 119a § 1 ordynacji podatkowej (o.p.). Wiele działań przedstawionych we wniosku zostało bowiem przeprowadzonych przez podmiot kierujący się zgodnymi z prawem celami, innymi niż osiągnięcie korzyści podatkowej, a sam proces oraz został przeprowadzony w sposób zgodny z przedmiotem i celem ustawy podatkowej.
Spółka tłumaczyła, że cel opisanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta