Ta dekada przesądzi o naszej przyszłości jako cywilizacji
Pękają kolejne bariery odporności naszej planety. Jesteśmy na granicy nieodwracalności zmian klimatycznych. Przypadający 5 czerwca Światowy Dzień Środowiska przypomina o pytaniach o kierunki dalszego rozwoju gospodarek.
Mija właśnie 50 lat od przełomowej Konferencji Narodów Zjednoczonych ws. środowiska życia ludzi w Sztokholmie, określanej też mianem Konferencji Sztokholmskiej, która obradowała w 1972 r. pod hasłem „Only One Earth” (Mamy tylko jedną Ziemię). To właśnie deklaracja końcowa tej konferencji mówiła o utworzeniu rady powierniczej programów Narodów Zjednoczonych dotyczących środowiska, które stały się podstawą Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP). UNEP już od pół wieku łączy troskę o zdrowie ludzi i planety z takimi wartościami, jak pokój i poszanowanie zasad równości.
W efekcie postanowień Konferencji Sztokholmskiej co roku 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska. Ma on zwrócić uwagę na pogarszający się stan środowiska i związane z tym wyzwania. Po raz pierwszy obchodzony był pod takim samym hasłem, jakie towarzyszyło konferencji.
Stało się już tradycją, że 5 czerwca w przestrzeni publicznej na całym świecie poruszane są aktualne zagadnienia, takie jak np. jakość wody, pustynnienie, ochrona klimatu, tworzenie zielonych miast czy wzorce rozwoju przyjazne dla ludzi i środowiska. Obchody święta koordynowane są przez UNEP.
Tegoroczny Światowy Dzień Środowiska odbywa się pod tym samym hasłem, które przyświecało konferencji sprzed półwiecza: „Only One Earth”. Jak wskazuje UNEP, w jubileuszowym dla organizacji roku, w obliczu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta