Wojna na Wschodzie – test dla Zachodu
Dla przyszłej gospodarki świata to nie interesy ekonomiczne w krótkim czasie będą kluczowe, tylko jedność polityczna wobec agresora.
„Kierunek Zachód. Jak Polska powinna zacieśniać więzi gospodarcze z państwami świata zachodniego” – nad tą kwestią zastanawiali się uczestnicy debaty poświęconej geopolityce, którą zorganizowano w redakcji „Rzeczpospolitej”. Kwestia ta jest szczególnie istotna teraz, kiedy na polską gospodarkę i więzi z Zachodem wpływa wojna w Ukrainie.
Aleksander Siemaszko, wicedyrektor Departamentu Handlu i Współpracy w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, stwierdził, że wojna w Ukrainie pokazała potrzebę „jedności i wzmocnienia wspólnoty Zachodu”, a także jego „odporności”. – Zachód udowodnił, że jest w stanie wspólnie wystąpić w obronie swoich wartości i że jest w stanie przekuć współpracę na poziomie etycznym na konkretne rozwiązania gospodarcze. W ostatnich miesiącach mamy do czynienia ze wzmocnieniem dialogu między USA a UE, np. w formule Rady ds. Handlu i Technologii. Mamy także do czynienia ze wzrostem powiązań gospodarczych USA z demokratycznymi państwami w Azji. Widzimy także przebudowę dotychczasowych procesów globalizacyjnych w taki sposób, żeby były bardziej korzystne dla europejskiej i amerykańskiej klasy średniej i by stały się siłą napędową Zachodu. Widzimy również konkretne kroki w zakresie polityki energetycznej i wspólnej polityki sankcyjnej wobec Rosji. Prowadzimy także wspólne działania w zakresie sektorów IT i elektroniki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta