Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo holdingowe – nowe narzędzie prawne do zarządzania grupą spółek

10 czerwca 2022 | Biznes w czasie pandemii | Maciej Szwejda

Dla powstania grupy holdingowej nie wystarczy „zwykły” stosunek dominacji między spółkami. Niezbędna jest strategia w celu realizacji wspólnego interesu oraz podjęcie przez zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie) spółki zależnej uchwały o uczestnictwie w grupie holdingowej.

W dniu 13 października 2022 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy Kodeksu spółek handlowych dotyczące tzw. prawa holdingowego, określającego relacje między spółką dominującą, a jej spółkami zależnymi, w kontekście realizowania przez nie wspólnego interesu. Nowelizacja ta ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia funkcjonowania grupy spółek, albowiem stwarza możliwość zarządzania nią jako jednym organizmem gospodarczym, mimo, iż z formalnego punktu widzenia spółki grupy pozostają odrębnymi podmiotami prawnymi.

W niniejszym artykule przedstawiono najistotniejsze zmiany Kodeksu spółek handlowych w powyższym zakresie.

Grupa spółek – istota i sposób powstania

Kluczowe znaczenie dla rozwiązań przyjętych w prawie holdingowym ma definicja grupy spółek. W rozumieniu nowych przepisów grupą spółek jest spółka dominująca i spółka albo spółki zależne, będące spółkami kapitałowymi, kierujące się zgodnie z uchwałą o uczestnictwie w grupie spółek wspólną strategią w celu realizacji wspólnego interesu, uzasadniającą sprawowanie przez spółkę dominującą jednolitego kierownictwa nad spółką zależną albo spółkami zależnymi.

Dla przejrzystości niniejszego artykułu i odróżnienia grupy spółek w rozumieniu prawa holdingowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12289

Wydanie: 12289

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament