Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finansowe G20 stoi przed nami otworem

10 czerwca 2022 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Musimy poprawić pozycję Warszawy w rankingu konkurencyjności centrów finansowych – mówili uczestnicy debaty w Sopocie
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Nieznane
Musimy poprawić pozycję Warszawy w rankingu konkurencyjności centrów finansowych – mówili uczestnicy debaty w Sopocie

Warszawa w pierwszej 20. najbardziej konkurencyjnych centrów finansowych? To możliwe i to nie w dalekiej przyszłości, tylko w perspektywie kilku lat – uważają przedstawiciele firm i instytucji współtworzących polski ekosystem finansowy.

W najnowszym rankingu konkurencyjności globalnych centrów finansowych, który dwa razy do roku przygotowuje firma Z/Yen Group, Warszawa zajęła 59. miejsce na 131 sklasyfikowanych miast.

Czy to dobry wynik? Biorąc pod uwagę to, że czołówka zestawienia od lat jest zarezerwowana dla metropolii z największych gospodarek świata, które pełnią tę rolę od dekad, takich jak Nowy Jork, Londyn, Hongkong, Singapur czy Szanghaj, pozycji polskiej stolicy trudno się dziwić. Z drugiej strony, wyżej niż Warszawa sklasyfikowanych jest wiele miast, które z finansami w ogóle nie są kojarzone. To choćby Lizbona, Glasgow, Casablanca i Kapsztad. Co na pierwszy rzut oka bardziej niepokojące, Warszawa w zestawieniu Z/Yen, które opublikowane zostało po raz 31., bywała wyżej. W 2015 r. była nawet w czwartej dziesiątce, wyprzedzając Wiedeń, z którym długo rywalizowała o miano najważniejszego centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej.

Regres konkurencyjności polskiej stolicy to jednak częściowo… wynik rozwoju samego rankingu. W 2015 r. uwzględniał on 84 miasta, a Warszawa była w pierwszej połowie stawki. Patrząc z tej perspektywy, dzisiaj jest mniej więcej w tym samym miejscu. Co ważniejsze, pozycja centrów finansowych w zestawieniu Z/Yen nie odzwierciedla tylko mierzalnych zjawisk, ale też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12289

Wydanie: 12289

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament