Połączenie spółek nie jest unikaniem opodatkowania
Jeśli restrukturyzacja ma ekonomiczne uzasadnienie, fiskus nie zastosuje klauzuli obejścia prawa.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinię zabezpieczającą przed zastosowaniem klauzuli obejścia prawa. Dotyczy spółek planujących połączenie. Szef KAS uznał, że transakcja jest uzasadniona ekonomicznie, a korzyści podatkowe nie są jej głównym celem.
Spójrzmy na stan faktyczny opisany we wniosku o opinię. Spółki należą do grupy kapitałowej. Prowadzą działalność, która częściowo się uzupełnia. W związku z tym realizują wzajemnie określone świadczenia i usługi. Posiadają tego samego właściciela, a w ich organach zarządzających i kontrolnych zasiadają te same osoby.
Spółki chcą przeprowadzić połączenie w trybie art. 492 par. 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych. Czyli przez przejęcie. Przepis ten stanowi, że połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej.
W opisanej sprawie spółka 1 przejmie spółki 2 i 3 w zamian za akcje. Zostaną one wydane przez spółkę 1 akcjonariuszom spółki 2. Wartość emisyjna akcji spółki przejmującej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta