Kontrahent może domagać się zwrotu zadatku od niedoszłego zbywcy nieruchomości
Spółka nie mogła przystąpić do definitywnej umowy ze zbywcą, ponieważ brak było współpracy z jego strony – nie dostarczył on potrzebnej dokumentacji. Na uprawnienie do żądania zwrotu zadatku nie ma wpływu to, że nieruchomość miała docelowo służyć celowi publicznemu w zakresie oświaty.
∑ Nasza spółka zawarła umowę przedwstępną zakupu lokalu użytkowego. Daliśmy zadatek 20 tys. zł, jednak właściwa umowa zakupu nie została zawarta, ponieważ nie otrzymaliśmy kredytu z banku. To zbywca utrudniał nam uzyskanie dokumentacji, co spowodowało nieudzielenie kredytu i brak środków do właściwej umowy. Czy możemy domagać się zwrotu zadatku? Zakup nieruchomości miał być na cel publiczny – placówka przedszkolna, może więc mieć to znaczenie.
W podanym stanie faktycznym aspekt zakupu lokalu użytkowego z przeznaczeniem na cel publiczny, jest prawnie obojętny dla cywilnoprawnej oceny problematyki. Rzecz jasna, prowadzenie placówki wychowania przedszkolnego, jest istotnym zadaniem oświatowym, które może być prowadzone m.in. przez podmioty z sektora prywatnego. Nie zmienia to jednak faktu, że pomiędzy stronami doszło, przede wszystkim do zawarcia umowy o znaczeniu cywilnoprawnym, czyli umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości. Umowa ta ma swoje normatywne podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta