Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odbudowa Ukrainy nie może czekać

10 czerwca 2022 | Ekonomia i rynek | Henryka Bochniarz Maciej Witucki
autor zdjęcia: Warszawa 25.04.2017, ul. Prosta 51. Siedziba redakcji dziennika „Rzeczpospolita”. Debata pt. Klu
źródło: Nieznane
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Nieznane

Wojna trwa i pewnie szybko się nie skończy. A jednak trzeba robić to, co jest możliwe w sprawie odbudowy, by nie marnować czasu. Trzeba też stale zabiegać o wsparcie kandydatury Ukrainy do Unii Europejskiej.

W świecie przerażonym agresją Rosji na Ukrainę i konsekwencjami wojny z wielu stron słychać głosy o skali wyzwania, jakim jest odbudowa Ukrainy. Np. w raporcie CEPR Press padają kwoty 500–1000 mld dol., wyliczone przez rząd Ukrainy i Szkołę Główną Handlową z Kijowa, czy 400 mld dol. wedle Banku Światowego. Ale odbudowa Ukrainy to nie tylko infrastruktura, kluczowe będą wartości i instytucje, które powinny na ich bazie się zreformować lub wręcz powstać. Kluczowy dla powodzenia może być plan kandydowania Ukrainy na członka UE.

Polska, z podobną strukturą gospodarki, liczbą ludności, podobną kulturą i doświadczeniem życia w radzieckiej strefie, może być dobrym mentorem instytucji publicznych i ukraińskich organizacji biznesowych w przygotowaniu scenariusza dla nowej Ukrainy. Mamy unikatową szansę wykorzystania naszego doświadczenia transformacji.

Kiedy zaczynaliśmy po 1989 roku drogę do demokracji i wolnego rynku, nie bardzo było z czyich rozwiązań korzystać. Recepty dojrzałych demokracji nie nadawały się do nowej sytuacji przejścia od gospodarki centralnie sterowanej i planowanej do rynkowej. Dzisiaj jesteśmy w innym miejscu. Po kryzysie finansowym, pandemii, a teraz wojny musimy szukać nowego spojrzenia, uzupełnionego o kwestie Zielonego Ładu, wzmocnienia bezpieczeństwa i odporności, cyfryzacji, nowych technologii.

Ukraina, budując od nowa, może przeskoczyć pewien etap rozwoju i uniknąć naszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12289

Wydanie: 12289

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament