Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naliczenie kary umownej po terminie

19 lipca 2022 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

RIO ustaliła, że gmina nie naliczyła kar umownych na niemal 20 tys. zł w związku z wadliwym wykonaniem umowy przez kontrahenta. Wójtowi grozi kara, bo sprawa trafiła do rzecznika dyscypliny. Czy można to „naprawić” naliczając karę – pyta wójt.

Analizę pytania warto zacząć od poznania regulacji Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.) dotyczących kary umownej. Na uwagę zasługuje art. 483 i art. 484. Można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). Dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się z zobowiązania przez zapłatę kary. W art. 484 K.c. postanowiono, że w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12321

Wydanie: 12321

Spis treści
Zamów abonament