Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie dawać szans algorytmowi

19 lipca 2022 | Rzecz o prawie | Dariusz Tarabasz Krzysztof Czyżewski

Wybieranie przestępstw przez AI może być powszechne.

W 1942 r. amerykański pisarz Isaac Asimov w opowiadaniu „Zabawa w berka” sformułował przykazania dla robotów. Przeszły one do historii jako podstawy etyki sztucznej inteligencji. Pierwsze z nich to: Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani też przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy. Dzisiaj niestety często celem sztucznej inteligencji jest właśnie wyrządzenie krzywdy człowiekowi, i to poprzez wkraczanie w najbardziej intymne sfery życia – sferę seksualną.

Z raportu Europolu wynika, że 96 proc. deepfake to zmanipulowana pornografia. Wizerunek ofiary jest przerabiany tak, aby sprawiał wrażenie, że bierze udział w akcie seksualnym. W grudniu 2020 r. liczbę tego rodzaju fałszerstw dostępnych w sieci szacowano na 85 047 tys. Przy czym liczba ta co sześć miesięcy ulegała podwojeniu. Coraz częściej wykorzystywany jest wizerunek przypadkowych osób. W 2020 r. został wykryty algorytm AI, który tworzył nagie zdjęcia kobiet na podstawie fotografii zamieszczonych przez nie w mediach społecznościowych. Złośliwy bot działał głównie w Europie Wschodniej . Szacuje się, że kilkaset tysięcy kobiet może nie być świadomych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12321

Wydanie: 12321

Spis treści
Zamów abonament