Pomnik prawa – wielka sprawa!
To od nas, ludzi, zależy, czy wcielamy zawarte w prawie idee.
Codziennie mijamy na ulicach dziesiątki pomników poświęconych zasłużonym ludziom lub ważnym wydarzeniom. W parkach i lasach podziwiamy urzekające swym pięknem pomniki przyrody. A czym są pomniki prawa, odgrywające w naszym życiu nie mniej istotną rolę?
Tylko rodzaj ludzki
To one przez tysiąclecia kształtowały charakter systemów prawnych, które diametralnie się różniły ze względu na epokę, kulturę, tradycję i miejsce obowiązywania. Prawo jest dziedziną społecznego życia równie starą jak religia. I tak jak ona wpływało na funkcjonowanie narodów, w tym wszystkich ich warstw społecznych. W sposób naturalny wytworzyło więc specyficzne pamiątki, które szczęśliwie przetrwały do naszych czasów i są dziś nie tylko bezcennym źródłem wiedzy o minionych wiekach, ale też gloryfikacją zawartej w nich treści. Bez względu bowiem na to, jak ją oceniamy, jest świadectwem geniuszu i wyjątkowości rodzaju ludzkiego jako zdolnego myśleć abstrakcyjnie i dokonywać ocen moralnych.
Chociaż funkcjonujący w różnych grupach oraz społecznościach ludzie zapewne ze względów praktycznych musieli tworzyć zasady i reguły, zanim jeszcze pojawiło się pismo, to niestety z tego najwcześniejszego okresu nie zachowały się żadne przedmiotowe świadectwa. Najstarszym dotychczas odkrytym zbiorem praw jest kodeks Ur-Nammu, ustanowiony na przełomie XXII i XXI wieku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta