Trybunał zbiera komunikaty
Spraw przeciwko Polsce jest już około stu, a to pewnie nie koniec.
Polskie władze próbowały uciszyć znanego sędziego – tak orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Żurek przeciwko Polsce (skarga nr 39650/18); sześcioma głosami do jednego: naruszenie art. 6 ust. 1 (prawo dostępu do sądu) europejskiej konwencji praw człowieka, i jednogłośnie: naruszenie art. 10 (wolność wypowiedzi).
Długa lista szykan
Sędzia Żurek był rzecznikiem prasowym Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), która stoi na straży niezawisłości sądów i sędziów. Na tym stanowisku był jednym z głównych krytyków zmian w sądownictwie zainicjowanych przez władzę ustawodawczą i wykonawczą od 2015 r. Było to, zanim sędziowie zdali sobie sprawę, że opór przeciwko niekonstytucyjnym zmianom w wymiarze sprawiedliwości jest ich obowiązkiem. Sprawa dotyczyła usunięcia go z KRS przed upływem kadencji, oraz braku możliwości zaskarżenia powyższego. Jednym z wątków była też kwestia kampanii mającej go uciszyć.
Trzeba przyznać, że lista podjętych środków przeciwko sędziemu (audyt jego zeznań podatkowych przez CBA, zlecenie przez Ministerstwo Sprawiedliwości inspekcji jego miejsca pracy w celu zbadania wszelkich nieprawidłowości, zwolnienie go z funkcji rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie, odmowa utajnienia jego zeznań podatkowych, postępowania dyscyplinarne m.in. za udziały w protestach przeciwko tzw. reformie wymiaru sprawiedliwości.
Kierując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta