VAT a wniesienie aportu – ustalenie podstawy opodatkowania
Po weryfikacji czy dana czynność wniesienia wkładu niepieniężnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niekorzystającą ze zwolnienia od niego, kluczowym aspektem jest ustalenie ewentualnej podstawy opodatkowania dokonanej czynności.
Przepisy ustawy o VAT nie określają szczegółowych zasad ustalenia podstawy opodatkowania VAT dla czynności wniesienia aportu. Z początkiem 2014 roku został uchylony art. 29 ustawy o VAT, którego ust. 9 zawierał regułę, iż w przypadku czynności, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku.
W celu wyeliminowania niezgodności tego przepisu z prawem Unii Europejskiej (odwołanie do wartości rynkowej nie wpisywało się bowiem w cel Dyrektywy 2006/112/WE Rady) do ustawy o VAT wprowadzono wówczas – obowiązujący do dzisiaj – art. 29a. Zgodnie z jego ust. 1 podstawą opodatkowania – co do zasady – jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą z tytułu sprzedaży dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub usług świadczonych przez podatnika. Ponadto w art. 29a ust. 6 określono katalog elementów dodatkowych, wchodzących w skład podstawy opodatkowania, tj.:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty VAT;
2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta