Likwidujemy białe plamy w systemie
Dziecko krzywdzone seksualnie potrzebuje całościowej ochrony – mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
W 2016 roku Marek Michalak, ówczesny rzecznik praw dziecka, apelował do premier Beaty Szydło o podjęcie działań nad opracowaniem narodowej strategii na rzecz walki z przemocą, w tym seksualną, wobec dzieci. Usłyszał wtedy, że żadna strategia nie jest potrzebna, bo prawa dzieci są doskonale w Polsce chronione. Tymczasem teraz w Ministerstwie Sprawiedliwości powstał zespół do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich, który ma m.in. opracować krajowy plan działania w tym zakresie. Co się stało, że rząd doszedł do wniosku, że jakaś strategia ochrony najmłodszych jest potrzebna?
Od objęcia funkcji wiceministra w 2019 r. odpowiadam za działania związane z profilaktyką przemocy i pomoc osobom krzywdzonym. W pierwszych dwóch latach obok prac związanych Funduszem Sprawiedliwości i nieodpłatną pomocą prawną zajmowałem się pracami legislacyjnymi nad tzw. ustawą antyprzemocową, a następnie jej wdrożeniem. To było wymagające zadanie, zwłaszcza że wejście w życie ustawy przypadło na okres pandemii. Już wtedy planowaliśmy działania w następnym obszarze, przygotowania zaś do tego czyniliśmy od kwietnia 2021 r. We wrześniu zeszłego roku formalnie powołany został specjalny zespół, który bardzo intensywnie pracuje. Nie mam wątpliwości, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta