Dostawa nadzorowa walczy
To wykorzystanie błędnego przeświadczenia przestępcy, że działa w pełnej dyskrecji.
W wykrywaniu i zwalczaniu przestępstw, zwłaszcza tych najgroźniejszych, najważniejsze są czynności operacyjno-rozpoznawcze. Wśród wielu metod pracy operacyjnej wyróżniamy bardzo ofensywne, jak kontrola operacyjna, zakup kontrolowany oraz przesyłka niejawnie nadzorowana. W praktyce organów wymiaru sprawiedliwości niejednokrotnie potwierdziło się, że ich wykorzystanie pomaga pokonać nawet największe problemy dowodowe w prowadzonych śledztwach. Określenie „ofensywne metody pracy operacyjnej” wynika z faktu, że ingerują one głęboko w życie prywatne jednostki. Wykorzystywanie tych instrumentów prawnych dotyka bardzo delikatnej materii. Adam Taracha słusznie prosi o rozsądne wyważenie proporcji w tym zakresie, choć ma świadomość, że jest to zadanie tak samo trudne jak konieczne. Z jednej strony zbyt szerokie uprawnienia służb specjalnych i policyjnych do prowadzenia tajnych operacji zagrażają prawom i wolnościom obywatelskim, z drugiej zaś zbytnie krępowanie organów państwa odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne może spowodować, że nie będą w stanie skutecznie wykonywać swoich funkcji.
Uważam, że obecne zagrożenie przestępczością, zwłaszcza jej zorganizowanymi formami oraz terroryzmem, powinno rozwiać wszelkie wątpliwości, czy państwo ma sięgać po bardziej wyrafinowane instytucje prawne. Jedną z nich jest właśnie przesyłka niejawnie nadzorowana. W literaturze przedmiotu nazywana jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta