Atomowy napęd budownictwa
Energetyka jądrowa może być dla polskiego sektora budowlanego impulsem, który pobudzi branżę do inwestycji. To, co może być szansą, może okazać się przekleństwem przez ograniczone możliwości kapitałowe polskich firm.
Budowa dwóch elektrowni jądrowych w Polsce może kosztować – według szacunków analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) – nawet 184 mld zł. To znacznie więcej niż szacunki sprzed zaledwie czterech lat. Co istotne, udział polskich firm w budowie może być całkiem duży, co jednak rodzi pytania, czy branża ta poradzi sobie z wyzwaniem.
Liczby korzyści
Zgodnie z wciąż obowiązującą strategią energetyczną dwie elektrownie jądrowe mają przyspieszyć w Polsce odejście od węgla i w ramach procesu dekarbonizacji uczynić produkcję energii stabilniejszą. Wyliczenia PIE, ujęte w raporcie „Ekonomiczne aspekty inwestycji jądrowych w Polsce – wpływ na biznes, rynek pracy i społeczności lokalne”, dowodzą, że za 20 lat atom zabezpieczy dostawy energii elektrycznej w Polsce na poziomie od 26 do 38 proc. popytu. Wspomniane koszty zaś – w przypadku wyboru technologii francuskiej EPR 2 – mogą urosnąć nawet do 225 mld zł.
Analitycy PIE szacują, że udział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta