Amortyzacja środków trwałych będących we współwłasności
Współwłasność środka trwałego nie wyłącza możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych. Należy jednak w prawidłowy sposób określić wartość początkową takiego środka trwałego oraz wpływ ustaleń współwłaścicieli odnośnie do jego wykorzystywania na zasady dotyczące amortyzacji.
W polskim prawie wyróżnia się dwa rodzaje współwłasności – łączną oraz w częściach ułamkowych. Istotą współwłasności w częściach ułamkowych jest wyodrębnienie udziałów w danej rzeczy. Każdy ze współwłaścicieli jest samodzielnym właścicielem określonego ułamkiem udziału w rzeczy i może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych.
Współwłasność łączna jest natomiast bezułamkowa – w jej przypadku współwłaściciele są łącznie właścicielami całej rzeczy i wspólnie powinni podejmować decyzje dotyczące rozporządzania tą rzeczą. Najpowszechniejszym przykładem tego rodzaju współwłasności jest majątek wspólny małżonków pozostających w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Ten rodzaj współwłasności występuje także w majątku nabytym przez wspólników spółki cywilnej. To jednak właśnie kwestii małżeńskiej współwłasności najczęściej dotyczą zagadnienia problematyczne związane z amortyzacją.
Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj współwłasności mogą się łączyć w taki sposób, że udział ułamkowy w jakiejś rzeczy może pozostawać we współwłasności łącznej. Przykładowo, jeżeli małżonkowie posiadają lokal mieszkalny w majątku wspólnym, to ułamkowy udział w części wspólnej nieruchomości również należy do majątku wspólnego małżonków.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta