Kiedy należy złożyć formularz WH-OSC
Po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu powstało wiele wątpliwości w zakresie oświadczeń wyłączających obowiązek poboru podatku u źródła przez płatnika.
W 2022 roku wszedł w życie mechanizm pay and refund. Ma on zasadniczo zastosowanie do płatności o charakterze pasywnym (w szczególności dywidend, odsetek i należności licencyjnych) wypłacanych zagranicznym podmiotom powiązanym, jeżeli łączna kwota tych wypłat przekracza 2 mln zł rocznie na rzecz jednego odbiorcy. W takich przypadkach płatnik jest zasadniczo zobowiązany do pobrania podatku u źródła (WHT) według ustawowej stawki krajowej (19 proc. lub 20 proc.), niezależnie od tego, czy zostały spełnione warunki pozwalające na zastosowanie zwolnienia na podstawie szczególnych przepisów ustawy o CIT bądź zwolnienia lub obniżonej stawki na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO). Podatek u źródła, według stawki ustawowej (19 proc./20 proc.), pobierany jest od nadwyżki przekraczającej 2 mln zł. Zapłacony podatek u źródła może zostać odzyskany w ramach późniejszej procedury zwrotu, jeżeli spełnione zostały wymogi zastosowania preferencji.
Preferencje przy wypłacie
Istnieją dwie opcje, które pozwalają na pominięcie mechanizmu pay and refund oraz zastosowanie zwolnienia lub obniżonej stawki WHT już w momencie zapłaty (relief at source) mimo przekroczenia progu kwotowego. Chodzi o:
∑ uzyskanie opinii o stosowaniu preferencji, lub
∑ złożenie oświadczenia przez płatnika podatku (podmiotu polskiego)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta