Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grają u siebie

29 sierpnia 2022 | Sport | MICHAŁ MICOR
Kibice z Ukrainy w katowickim „Spodku”
autor zdjęcia: pap/Tomasz Wiktor
źródło: Rzeczpospolita
Kibice z Ukrainy w katowickim „Spodku”

– Mam kilku przyjaciół na froncie. Nie mogą zbyt wiele pisać ani dzwonić, żyją, i to jest ważne – mówi Ołeh Płotnicki, kapitan reprezentacji Ukrainy.

Sobotni wieczór w katowickim Spodku był szczególny, na parkiet wyszli bowiem siatkarze Ukrainy. Z Serbią nic wielkiego nie zwojowali, przegrali 0:3, choć w pierwszym secie prowadzili 22:20.

– Wspaniale było usłyszeć ukraiński hymn i śpiewających go ludzi. To dodało nam dużo energii. Wspieraliśmy się cały czas. Niezależnie od tego, czy popełnialiśmy błędy, czy zdobywaliśmy kolejne punkty. Powiedziałem chłopakom, że mają się cieszyć z udziału w tym turnieju – przekonywał Ołeh Płotnicki, kapitan reprezentacji Ukrainy.

Pozdrowienia z frontu

Radości z gry przed ukraińskimi kibicami, których na trybunach Spodka zasiadło około 2 tys., nie krył też Witalij Szczytkow. – Wiedzieliśmy, że nasi rodacy będą nas wspierać, ale nie spodziewaliśmy się, że tylu ich zasiądzie na trybunach. Szacunek dla nich. Oni wspierają nas, a my na boisku mamy wspierać swój naród, dlatego chcemy grać jak najlepiej – tłumaczył 31-latek, który z dziennikarzami rozmawiał po polsku. Nasz język zna doskonale. Nauczył się go w trakcie występów w Ślepsku Suwałki i Krispolu Września.

Wojna odcisnęła na Ukraińcach wielkie piętno, nawet w trakcie rywalizacji na boisku trudno od niej uciec. Jeden z trenerów, który pracował z drużyną w czasie mistrzostw Europy w 2019 roku, teraz walczy na froncie.

– Jest żołnierzem. Przygotował dla nas krótkie wideo,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12355

Wydanie: 12355

Spis treści

Opinie

Zamów abonament