Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Negatywne skutki finansowe odczuwają wszystkie szpitale

29 sierpnia 2022 | Życie Regionów | Maria Krzos
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Jeżeli nic się nie zmieni, szpitalom zabraknie środków nie tylko na podwyżki, ale i na bieżące funkcjonowanie – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy, odpowiedzialna m.in. za edukację i ochronę zdrowia.

Od kilku tygodni szpitale powiatowe z całego kraju alarmują, że brakuje im środków na wypłatę podwyżek pracownikom. Ten rodzaj placówek kojarzy się głównie z małymi miastami. Czy problem dotyczy również Warszawy?

Rozmawiamy w trakcie konferencji współorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa, w trakcie której, razem z przedstawicielami innych miast i powiatów oraz dyrektorami i prezesami szpitali, rozmawialiśmy o tym, jak wygląda sytuacja w skali kraju oraz jakie kroki powinniśmy podjąć, by ją zmienić. Jako wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna za ochronę zdrowia mówiłam, że negatywne skutki ostatniej ustawy podwyżkowej odczuwane są również w naszych szpitalach.

Jako miasto na prawach powiatu jesteśmy organem właścicielskim dla dziesięciu szpitali. Z racji na ich wielkość i zróżnicowanie placówek jesteśmy dobrym papierkiem lakmusowym tego, w jaki sposób metoda, za pomocą której NFZ przekazał szpitalom środki na podwyżki, wpłynęła na ich sytuację finansową. Na naszym przykładzie widać wyraźnie, że niezależnie od tego, czy jest to szpital I, II czy III poziomu, zabezpieczenia w systemie PSZ (czyli w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej), wysokość środków przekazana przez NFZ sprawiła, że negatywne skutki finansowe, w mniejszym lub większym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12355

Wydanie: 12355

Spis treści

Opinie

Zamów abonament