Na ratunek Polski Ład 3.0
Aby przepisy były dla podatników jeszcze bardziej czytelne i zrozumiałe, ustawodawca doprecyzował zasady rozliczania ryczałtu od dochodów spółek. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2023 r.
O ile początki estońskiego CIT były dla podatników oraz obsługujących ich doradców podatkowych oraz księgowych trudne, o tyle jednak dotychczasowa praktyka pokazuje, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na to rozwiązanie. Jak wynika z dotychczasowych danych MF od stycznia do października br. na estoński CIT przeszło niemal 8 tys. podmiotów. Jeżeli dotychczasowa dynamika zostanie utrzymana, to możliwe jest, że do końca 2022 r. z tej formy opodatkowania będzie korzystać około 10 tys. podmiotów.
Aby przepisy były dla podatników jeszcze bardziej czytelne i zrozumiałe, ustawodawca doprecyzował zasady rozliczania ryczałtu od dochodów spółek. Uchwalone zmiany nie są jednak aż tak obszerne i rewolucyjne, jak w przypadku pierwotnej wersji Polskiego Ładu.
W uzasadnieniu do projektu Polskiego Ładu 3.0 (ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw , druk nr 2544) wskazano, że projektowana ustawa ma na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych w sposób, który uczyni je prostszymi, bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność z punktu widzenia ich stosowania i celu, jakiemu mają służyć.
Co się zmieni
Przechodząc do uchwalonych zmian, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta