Cztery kryteria walki z kryzysem energetycznym
W ostatnich tygodniach ceny energii w Europie spadły z powodu cieplejszej jesieni i znacznego postępu w budowie rezerw gazu. Spodziewamy się jednak, że to czasowa ulga.
Decydenci muszą być przygotowani na to, że kryzys energetyczny będzie trwał dłużej. Zwłaszcza zużycie energii nie może pozostać bez zmian, jakby do wojny Rosji przeciw Ukrainie w ogóle nie doszło.
Podobnie jak w większości Europy, polski rynek energetyczny gwałtownie zmienił się z powodu wojny. Polska nie importuje już gazu ziemnego ani węgla z Rosji i znacznie ograniczyła import ropy. Aby dać wyobrażenie skali, spadek importu surowców energetycznych z Rosji odpowiada około 30 proc. zużycia energii w Polsce.
Na szczęście Polska zdołała znaleźć innych dostawców. Dzięki zapobiegliwym decyzjom podjętym na długo przed wojną Rosji przeciw Ukrainie zapotrzebowanie Polski na gaz może być zapewnione przez niedawno uruchomiony gazociąg Baltic Pipe oraz wcześniej wybudowany terminal LNG. Ponadto, choć wąskie gardła w dostawach nadal stanowią ryzyko, Polska korzysta z międzynarodowych rynków ropy naftowej i węgla poprzez infrastrukturę portową.
Niemniej Polska nadal boryka się z bezprecedensowo wysokimi cenami energii ze względu na sytuację na rynkach międzynarodowych. Według ostatnich danych ceny hurtowe gazu i energii elektrycznej w Polsce wzrosły od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta