Fiskus dostanie VAT, ale tylko od prowizji
Wartość niezrealizowanych bonów czy kuponów różnego przeznaczenia nie podlega włączeniu do podstawy opodatkowania usług realizowanych na rzecz partnerów.
Bony i kupony są bardzo popularne w obrocie gospodarczym, ale ich opodatkowanie wywołuje wiele wątpliwości, zwłaszcza na gruncie VAT. Kolejny ważny spór w tej kwestii rozstrzygnął niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 października 2022 r. (III SA/Wa 801/22; wyrok nieprawomocny).
Sprawa dotyczyła spółki, która we wniosku o interpretację z października 2021 r. zapytała o podatkowe skutki tworzenia oraz sprzedaży bonów i kuponów.
Świadczenia z różnymi stawkami
Wskazała, że zamierza tworzyć i sprzedawać różnego rodzaju bony, w tym elektroniczne. Będą one zawierać pakiety świadczeń do uzyskania u różnych wykonawców (partnerów), rekomendowane świadczenie z listy dostępnych świadczeń do uzyskania u nich lub jedno konkretne świadczenie do uzyskania u jednego czy kilku partnerów. Firma podkreśliła, że sprzedawane przez nią bony mają dawać możliwość skorzystania z różnego rodzaju świadczeń realizowanych przez partnerów zewnętrznych. Lista świadczeń określonych na części bonów będzie zawsze obejmować takie o różnych stawkach VAT. Co najmniej jedno ma być bowiem opodatkowane inną stawką niż pozostałe, ewentualnie będzie dotyczyć realizacji usługi w dwóch różnych krajach. Niemniej bony będą mieć określoną wartość, tj. cenę sprzedaży....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta