Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaliczka na CIT kłopotliwa dla zakładów budowlanych

07 listopada 2022 | Podatki i księgowość | Ewelina Buczkowska Paweł Kempa

W niektórych przypadkach organy uznają, że zagraniczne firmy mające w Polsce zakład w postaci placu budowy, prac montażowych lub instalacyjnych powinny wpłacać zaliczki na podatek już za miesiąc, w którym rozpoczęły się prace.

Zakład podatkowy typu budowlanego powstaje co do zasady po upływie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prac budowlanych (montażowych, instalacyjnych). Jednak to, od kiedy należy rozpocząć opłacanie zaliczek na CIT, stanowi – przynajmniej dla fiskusa – kwestię sporną.

Podatnicy nieposiadający na terytorium Polski siedziby lub zarządu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym wyłącznie od dochodów osiągniętych na terytorium Polski. Wśród dochodów tego rodzaju wymienia się m.in. dochody z działalności prowadzonej poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład podatkowy. Jedną z najczęściej spotykanych form zagranicznego zakładu jest zakład typu budowlanego. Ustawa o CIT wymienia w tym zakresie plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa. Szczegółowe regulacje dotyczące powstania „budowlanego” zakładu podatkowego zawierają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę, przewidujące na ogół, że plac budowy, prace budowlane lub instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, gdy prace trwają dłużej niż 12...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 12414

Spis treści

Reklama

Zamów abonament