Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkoły wyższe funkcjonują w coraz trudniejszych warunkach

07 listopada 2022 | Rektorzy o swoich uczelniach | Agnieszka Usiarczyk
shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
shutterstock

Uczelnie mierzą się obecnie z wieloma wyzwaniami. Pandemia, wojna w Ukrainie, sytuacja gospodarcza, wdrażanie zmian wynikających z reformy nauki i szkolnictwa wyższego, zmiany demograficzne i inne podejście młodych ludzi do procesu kształcenia – rektorzy starają się podejmować kroki, by uczelnie mogły normalnie funkcjonować i jednocześnie odpowiadać na wyzwania otoczenia.

Robimy wszystko, aby zminimalizować dla uczelni negatywne skutki tego, co się dzieje wokół nas – mówi prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

Wyzwania są ogromne

Jednym z obecnych wyzwań dla uczelni jest wzrost cen prądu i utrzymania całej infrastruktury. W obliczu tej sytuacji wiele uczelni odkłada plany inwestycyjne i skupia się na bieżących potrzebach. Zarządzający szukają przede wszystkim rozwiązań, które wpłyną na ograniczenie kosztów prądu, ciepła i wody. Politechnika Łódzka zainstalowała energooszczędne i inteligentnie sterowane oświetlenie w jednym z kampusów, instaluje głowice do sterowania strumieniem ciepła, zmienia oświetlenia korytarzy na takie z czujnikami ruchu, rozważa instalację kolejnych ogniw fotowoltaicznych. – Szacujemy, że te działania obniżą o około 10 proc. zużycie energii elektrycznej i o 20 proc. energii cieplnej – mówi rektor.

Dla Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która zużywa rocznie około 40 tys. MWh, skok cen prądu także jest ogromnym wyzwaniem. – Nie możemy zrezygnować z kształcenia, skrócić go lub odwołać. Nie możemy też radykalnie ograniczać prac prowadzonych na aparaturze naukowo-badawczej. Zajęcia praktyczne, w laboratoriach, w terenie są kluczowe dla uzyskania efektów kształcenia. Wprowadzenie takich ograniczeń prowadziłoby do zaniechania czy poważnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 12414

Spis treści

Reklama

Zamów abonament