Talenty szukają ciekawych wyzwań
Firmom w kraju niełatwo będzie pozyskać młodych Polaków studiujących na czołowych uczelniach Europy. Większość z nich myśli o karierze za granicą, a wpływ na te plany ma wojna w Ukrainie.
Tylko 15 proc. Polaków studiujących za granicą zadeklarowało, że zamierza po studiach pracować w Polsce. Co więcej, ich koledzy i koleżanki studiujący w kraju często planują emigrację, a niemal połowa z nich (46 proc.) myśli o karierze za granicą – wynika z badania fundacji Poland 2.0 i firmy doradztwa strategicznego Boston Consulting Group, które przedstawiono podczas sobotniej konferencji Poland 2.0 Summit w Londynie.
– Może to oznaczać drenaż talentów – przyznał Adam Grzyb, dyrektor rekrutacji w BCG Polska, zwracając uwagę na inne wyzwanie związane z wojną w Ukrainie i kryzysem gospodarczym. Aż siedmiu na dziesięciu uczestników badania przyznaje, że ostatnie zmiany geopolityczne i gospodarcze odbiły się negatywnie na ich psychice, a co trzecia z osób myślących o pracy poza Polską twierdzi, że na te plany wpłynęła wojna w Ukrainie.
Drogi Londyn
– Jako pracodawcy musimy teraz wesprzeć młodych ludzi, by pomóc im sprostać tym nowym wyzwaniom – zaznacza dyr. Grzyb. Według niego polskie firmy muszą się zastanowić, jak przyciągnąć i rozwijać najlepsze talenty, o które zabiega dzisiaj cały świat.
O potencjale młodych talentów z Polski, ale także z Ukrainy, dużo mówiono podczas tegorocznej 8. edycji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta